Choć cynkowanie zanurzeniowe jest bardzo popularną metodą zabezpieczenia antykorozyjnego wciąż bardzo często spotykam firmy mające trudności z przemalowaniem tego typu podłoża. Najczęstsze to delaminacja farby, gazowanie skutkujące powstaniem kraterów i nieciągłość powłoki/porowatość tzw. pinholes.

Jest kilka sposobów na przyspieszenie procesu i uniknięcie wad poprzez odpowiednie przygotowanie podłoża. Podejmowane działania to m.in..:

– mycie i odtłuszczanie konstrukcji detergentem alkaicznym,

– omiatanie ścierniwem,

– odpowiednie przygotowanie dokumentacji technicznej oraz kontrola jakości i dopilnowanie aby powierzchnia nie została zanieczyszczona silikonem lub innymi środkami wpływającymi na jakość systemu powłokowego.

Co ciekawe nawet pomimo świadomego podejścia do procesu i wzmożonej uwagi podczas aplikacji farb części wad trudno jest uniknąć. Dlatego niezmiernie ważne są szczegółowe odbiory każdej partii konstrukcji i bieżąca kontrola jakości.

Jakie mają Państwo doświadczenia i co możecie wskazać jako przydatne ułatwienia tego procesu?

Na szkoleniach, które prowadzę jest to jeden z tematów zapalnych. Ale trudno się dziwić kiedy wykonawcy stają naprzeciw takim wyzwaniom jak te widoczne na zdjęciach.

Zapraszam do dołączania do grup Antykorozja w Polsce – jedynych branżowych grup, których treści moderowane są przez inspektora FROSIO/NACE. Jest to przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń zarówno dla specjalistów jak i osób chcących zasięgnąć opinii.

Grupy użytkowników Facebook: https://www.facebook.com/groups/antykorozja/

Grupy użytkowników LinkedIn: https://www.linkedin.com/groups/12621437/