Grubość powłoki suchej jest jednym z podstawowych parametrów jakościowych, które mają wpływ na jakość wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego. uzyskane wyniki decydują nie tylko o właściwościach powłoki, ale również o tym czy inspektor odbierze prace i całość będzie mogła zostać zafakturowana. Dlatego niezmiernie ważne jest, żeby pomiary wykonywać za pomocą urządzeń skalibrowanych (adjustowanych), które dają pewność otrzymania wyników zgodnych z rzeczywistością.

Dzisiejszy wpis powstał aby pokazać w jaki sposób należy skalibrować miernik i poprawnie wykonać pomiary grubości powłoki suchej zgodnie z standardem Norsok M-501:2022

Norsok M-501:2022 wszystkie inspekcje i testy, które inspektorzy i kontrola jakości powinni wykonać opisuje w tabeli numer 2. Standard precyzuje dokładnie metodykę przeprowadzenia testu wraz z podaniem norm powołanych, częstotliwość, kryteria akceptacji oraz konsekwencje jeśli wyniki nie spełnią założeń specyfikacji.

Więcej o standardzie Norsok M-501:2022 dowiesz się czytając nasz bezpłatny e-book Norsok bez tajemnic:

Norsok bez tajemnic

Norsok bez tajemnic

Więcej o pomiarach DFT czyli pomiarach grubości powłoki suchej mówiłem w jednym z filmów na kanale Pogromcy Rdzy. Teraz przypomnę tylko, że standard Norsok M-501:2022 powołuję normę ISO 19840, która stosowana jest do mierzenia grubości na tzw. podłożach chropowatych. Zgodnie z tą normą powinniśmy urządzenie skalibrować na spolerowanej płytce stalowej używając folii o grubości zbliżonej do grubości powłoki, którą będziemy mierzyć. 

 

Zgodnie z normą ISO 19840 podczas dokonywania pomiarów należy uwzględnić chropowatość za pomocą tzw. współczynnika korekcji. W zależności od chropowatości uzyskanej w procesie strumieniowo-ściernego należy odjąć odpowiednią wartość od wyniku. Jeśli dysponujemy miernikami typu basic trzeba to zrobić za każdym razem, w miernikach w wersji top proces ten następuje automatycznie.

Tabela: Wartość korygująca dla poszczególnych profilów chropowatości:

Profil powierzchni zgodnie z  PN-EN PN-EN ISO 8503-1 Wartość korygująca
Drobnoziarnisty 10
Pośredni 25
Gruboziarnisty 40

 

Poniżej zamieszczam film pokazujący w jaki sposób wykonać kalibrację krok po kroku, zapraszam do oglądania: