Przez ostatnich kilkanaście tak kupiłem tych zabawek całkiem sporo, ale #unboxing zawsze cieszy. Wczoraj na pokład zawitał całkiem nowy Dew Check 4.
Można wiele napisać na temat tego jakich urządzeń kontrolno-pomiarowych powinniśmy używać, jak ważne są świadectwa kalibracji i dokładność pomiaru. Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości to pozwolę sobie zapytać przewrotnie: jakie jest pierwsze pytanie inspektora, który pojawia się na malarni wezwany na reklamację?
Pytanie retoryczne dla ludzi z branży bo przecież wiadomo, że zainteresuje się przede wszystkim raportami z malowania, dziennikiem (daily log) warunków klimatycznych oraz świadectwami kalibracji sprzętu.
Co ciekawe, choć wydawać by się mogło, że prowadzenie dokumentacji techniczno-wykonawczej jest sprawą oczywistą, niejednokrotnie jedyną reakcją z jaką się spotykałem było zdziwienie i wielkie oczy. Jak w takim razie stwierdzić czy farba aplikowana była w warunkach spełniających założenia kart technicznych i specyfikacji? Jak potwierdzić, że aplikacja była przeprowadzona poprawnie? A jeśli wizja lokalna dotyczy reklamacji to w jaki sposób obiektywnie spojrzeć na sprawę jeśli od malowania upłynął dłuższy okres czasu?
Monitorowanie warunków klimatycznych oraz wykonywanie innych pomiarów i tworzenie dokumentacji może być czasochłonne, ale moim zdaniem jest to tak samo ważny element naszej pracy jak prawidłowe przygotowanie podłoża czy wymieszanie farby przed przystąpieniem do samej aplikacji. A czasem nawet ważniejsze, w przypadku kwestionowania jakości prowadzonych prac, kiedy spór trafia na drogę sądową.
Zapraszam do dołączania do grup Antykorozja w Polsce – jedynych branżowych grup, których treści moderowane są przez inspektora FROSIO/NACE. Jest to przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń zarówno dla specjalistów jak i osób chcących zasięgnąć opinii.
Grupa użytkowników Facebook: https://www.facebook.com/groups/antykorozja/
Grupa użytkowników LinkedIn: https://www.linkedin.com/groups/12621437/