Dla inspektorów i pasjonatów antykorozji specjalistyczne badania nie są tajemnicą. Często słyszę pytanie czy istnieje sposób na sprawdzenie grubości poszczególnych powłok systemu antykorozyjnego. Bo jeśli wszystkie warstwy się utwardzą to jak sprawdzić ile ich było i czy malarze zachowali zakres DFT podawany w specyfikacji i kartach technicznych produktów? Uderzyć młotkiem? Zeszlifować papierem ściernym?
Pytania te są jak najbardziej zasadne, odpowiedź jest bardzo prosta: PIG, czyli Paint Inspection Gauge. Za pomocą tego urządzenia możemy określić grubość poszczególnych powłok (jeśli mają różne kolory) oraz ich ilość. Jest to badanie niszczące, należy naciąć powłokę w odpowiedni sposób i ocenić zgodnie z wytycznymi.
Zaletą jest wspomniana możliwość weryfikacji (oczywiście w pewnym zakresie) czy system antykorozyjny został zaaplikowany w grubościach zgodnych ze specyfikacją i czy kolory poszczególnych warstw są takie jak podano w protokołach kontroli jakości.
Minusem tej metody jest konieczność wykonania naprawy (po nacięciu do podłoża) oraz wysoka czułość na drgania – przy tak dużym powiększeniu trzeba niemałej wprawy, żeby poprawnie odczytać wynik i jeszcze większej, żeby wykonać dokumentację fotograficzną.
Tutaj więcej szczegółów na temat samego wykonania testu i sprzętu: https://www.youtube.com/watch?v=92ma84Hyemc
Zapraszam do dołączania do grup Antykorozja w Polsce – jedynych branżowych grup, których treści moderowane są przez inspektora FROSIO/NACE. Jest to przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń zarówno dla specjalistów jak i osób chcących zasięgnąć opinii.
Grupy użytkowników Facebook: https://www.facebook.com/groups/antykorozja/
Grupy użytkowników LinkedIn: https://www.linkedin.com/groups/12621437/